Pamięć Cache – czym jest pamięć podręczna i do czego służy?

Pamięć Cache – czym jest pamięć podręczna i do czego służy?

Każdy, kto korzysta z internetu, zdaje sobie sprawę, że czasami strony internetowe mogą się ładować wolno. Czekanie na załadowanie się strony może być frustrujące, szczególnie gdy chcemy szybko znaleźć potrzebne informacje lub dokonać zakupu online. Jednak istnieje pewne rozwiązanie, które może znacząco poprawić szybkość ładowania się stron internetowych – pamięć cache.


Pamięć cache to rodzaj pamięci podręcznej, która przechowuje kopie wcześniej pobranych zasobów strony internetowej, takich jak pliki HTML, CSS, obrazy i inne multimedia. Gdy odwiedzamy stronę internetową, nasz przeglądarka internetowa pobiera różne zasoby, aby wyświetlić stronę na ekranie. Gdy pamięć cache jest włączona, przeglądarka zapisuje te zasoby na lokalnym dysku użytkownika. W ten sposób, gdy odwiedzamy tę samą stronę ponownie, przeglądarka może skorzystać z tych zapisanych kopii zamiast pobierać je ponownie z serwera, co przyspiesza proces ładowania się strony.

Kiedy odwiedzamy stronę internetową, przeglądarka najpierw sprawdza, czy ma zapisane kopie zasobów tej strony w pamięci cache. Jeśli tak, to pobiera te zasoby z pamięci cache zamiast pobierać je ponownie z serwera. Dzięki temu strona może być wyświetlana szybciej, ponieważ nie trzeba czekać na pobranie tych zasobów przez sieć.

Jednak pamięć cache ma też swoje ograniczenia. Ponieważ przeglądarka przechowuje kopie zasobów na dysku użytkownika, może to zajmować miejsce, zwłaszcza gdy odwiedzamy wiele różnych stron internetowych. Dlatego czasami konieczne jest czyszczenie pamięci cache, aby zwolnić miejsce na dysku.

Pamięć cache jest ważna dla użytkowników ze względu na jej wpływ na szybkość ładowania się stron internetowych. Szybsze ładowanie stron oznacza lepsze doświadczenie użytkownika, większą satysfakcję z korzystania z internetu oraz oszczędność czasu. Ponadto, korzystanie z pamięci cache może również zmniejszyć obciążenie serwerów internetowych, ponieważ mniej zasobów musi być pobieranych za każdym razem, gdy ktoś odwiedza daną stronę.

Poniżej przedstawiamy kilka popularnych przeglądarek internetowych i odpowiadające im skróty klawiszowe do czyszczenia cache. Wciśnięcie tych kombinacji klawiszy powinno pomóc w wyczyszczeniu pamięci podręcznej.

Windows/Linux: CTRL + F5

Mac: Command + Shift + R
Windows: Shift + F5

Mac: Command + Alt + R
Mac: Command + Option + R
Windows: CTRL + Shift + Del
Windows/Linux: CTRL + F5

Mac: Command + Shift + R

Podobnie jak w przypadku przeglądarek na komputerach, użytkownicy urządzeń mobilnych także mogą wyczyścić pamięć podręczną swojej przeglądarki, co może pomóc w poprawie wydajności przeglądania internetu oraz oszczędności miejsca na urządzeniu. Opcja ta zazwyczaj jest dostępna w ustawieniach przeglądarki, gdzie można wybrać, które dane chcą się usunąć, takie jak pliki cookie, dane przeglądania czy właśnie pamięć podręczną.

Ustawienia przeglądarki + opcja wyczyść historię przeglądania

lub

Ustawienia przeglądarki + opcja wyczyść pamięć podręczną